Yüksek Tansiyonu Olanların Uzak Durmasa Gereken Üç Yiyecek

Yüksek Tansiyonu Olanların Uzak Durmasa Gereken Üç Yiyecek

Yüksek tansiyon tansiyonun ne olduğunu tanımlamadan önce tansiyonun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Tansiyon; kanın damarlar içindeki basıncına denilmektedir. Kanın insan damarlarında hareket etmesi için belirli bir basınçla kalpten pompalanmaktadır. işte oluşan bu basınca tansiyon denilmektedir. Kişilerin vücut yapılarına göre ufakta olsa değişiklik gösterse de ideal tansiyon 120/80 olmalıdır. ( 12/8 de denilmektedir )

Maalesef bu değerler bazı kişilerde olması gereken değerden yüksek seyretmektedir buda kişinin hayatını yaşamasını engellemese de zamanla kendini hasta olmaya aday hale getirmektedir.

İşte bu durumdaki yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunda ki bu yükselmeleri bir nebze de olsa yediği yemeklerle kontrol eltına alabilmektedirler.

 

İşte yüksek tansiyonu olanların uzak durması gereken üç yiyecek;

 

1.Salça

Türk mutfağının yemeklerine konulan vazgeçilmezlerden olan salça maalesef uzak durmanız gereken yiyeceklerin başında gelmekte. Salça katılmayan yemek biraz görsel açıdan kötü olmakta bu nedenle genelde hiç bir kimse tarafından yenmemektedir o nedenle en azından katılan miktarın azaltılması gerekmektedir.

 

2.Tuz ve Tuzlu tüm Ürünler

Hemen hemen tüm beslenme uzmanının hayatımızdan çıkarmamızı ısrarla söylediği bir durum olan tuz dan da uzak durmamız gerekmektedir. Tuz denirken sadece yemeklere katılan değil tüm tuzlu kavrulmuş kuru yemişler de bu kategoriye dahildirler.

 

3.Kafein

Her defasında zararlı olduğu söylenen ancak yine hayatımızda oldukça fazla yer bulan kafein ve kafeinli yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız.

 

 

Uyarı: Her şeyden önce sağlığınızı ilgilendiren bu tür konularda öncelikle doktorunuza danıştıktan sonra hareket etmeniz sağlığınızı korumanız adına son derece önemlidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar