Vekillerin yapacağı yemin metni

Vekillerin yapacağı yemin metni

Yemin metni ; ”Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Vekillerin yapacağı veya yaptığı yemin metni işte tam olarak bu.

Öncelikle “Ant içmek” kelimesi yeminden uzak bir durummuş gibi gözükse de aslında kelime anlamı olarak söz vermek, yemin etmek anlamına gelmektedir.

 

Yemin metni

 

Peki yemin etmek ne anlama geliyor?

Yemin kuvvet demektir ve söylediğiniz sözün gereklerini yerine getirmedeki büyük arzunuz ve çabanızı ifade etmek amacıyla kullanılır. Ancak yemin islam inancına göre Allah’ ın isimlerini telaffuz etmekle ortaya çıkar. Allah’ ın adını anarak yaptığınız yeminde yemine konu işi yapacağınıza Allah’ ın şahit olduğunu belirtmiş olursunuz.

 

Vekillerin yapacağı yemin metnini özünde ne var?

Yemin metni incelendiğinde içerisinde yer verilen her bir kelimede millet için yapılması gereken ve ana prensip olarak ele alınması gereken hususlar olduğunu görmektesiniz. Adını Milletten alan bir mecliste milletin menfaatlerinin ön planda olmasından daha doğal bir durum olamaz herhalde.

 

Bir çok toplum ve dinde yemine oldukça geniş yer verilmektedir. Yemin eden insanın yeminine sadık kalması her vicdan sahibi ferdin beklentisidir. Yemin toplumda sadece bir olayı yapmak değil yapmamak üzerine de yapılmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar