Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Dünyanın en saygın Fizikçilerinden biri olan Stephen Hawking 14 Mart 2018 de hayata gözlerini kapattı. Stephen Hawking 21 yaşında tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalandı ( Motor Neron Hastalığı )

Bu hastalığın etkisiyle her geçen gün kaslarını hareket ettiremez hale gelen Stephen Hawking çevresi iletişimi geliştirilen özel bir bilgisayar yardımı ile kurabiliyordu.

Peki bu dahi adamı bu kadar ünlü yapan neydi?

Stephen Hawking ALS hastası olmasına rağmen karşısına çıkan bütün engeller rağmen bilim dünyasına ışık tutmaya ve insanlığı bir adım ileri taşımaya çabalayan bir bilim adamı idi buda onun bu denli ünlü ve başarılı olmasını sağlıyordu.

Hakkında çok fazla teori üretilen Stephen Hawking doktorlar tarafından 2 yıl ömür biçilmiş olsa da o bu haliyle yarım asır bilimle uğraşan biri olmayı başarmıştır.

“Benim amacım çok basit. Evreni bütünüyle anlamak. Neden var olduğunu..” Stephen Hawking in bu sözünden de anlayacağınız gibi kendine amaç olarak evreni anlamak olarak seçen bir bilim adamıdır.

Ömrünü kara delikleri anlamaya ve big bang ( büyük patlama teorisi ) ten önce ne vardı sorusuna cevap bulmaya adayan bir bilim adamı olarak bilmin ışığından ayrılmadı.Hayatını anlatan filmi izlemeye müşerref olan ender bilim adamlarından biri olmuştur.

Adının duyulmasını sağlayan Her şeyin Teorisi ile uzayın derinliklerinden maddenin en küçük yapı taşına kadar Her şeyi analatan bir teori geliştirmek.

Adı Soyadı: Stephen William Hawking

Doğum Tarihi: 8 Ocak 1942

Doğum Yeri : Oxford

Ölüm Tarihi: 14 Mart 2018

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar