SSL Sertifikası nedir?

SSL Sertifikası nedir?

SSL Sertifikası nedir?

Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) kelimelerinin kısaltmasıdır. İnternet sitelerinin site dosyalarının barındırıldığı sunucu ile olan bağlantısının şifrelenmesini sağlayan bir şifreleme yöntemidir. İstemci tarafının (kullanıcının) üretmiş olduğu veya vermiş olduğu bilgiler SSL ile şifrelenerek Sunucu tarafına ( Siteye ) iletilir bu sayede girilen bilgilere dışarıdan ulaşılmasının önüne geçilmiş olur.

 

 

SSL İle şifrelenen bir bilginin şifresi kırılabilir mi?

Evet kırılabilir ancak şifrelenmiş bu bilgiyi kırabilmek için milyon dolarlar harcayarak onlarca yıl üzerinde çalışmanız gerekir.

 

SSL Sertifika fiyatları ne kadardır? ( db )

Çok fazla alternatif sunulan bir durum ancak sunduğu güvenlik düzeyi ve garanti ettiği zarar risk fiyatına göre  30TL/YIL ile 10.000TL/YIL aralığında bir fiyata sahiptir.

 

SSL Sertifikası nasıl kurulur?

Öncelikle SSL sertifikası alabilmeniz için admin adında kendi alan adınıza ait bir mail adresiniz olması gerekmektedir. Çünkü size gönderilecek kodlar bu mail adresine gönderilmektedir.

Bir SSL sertifikası aldığınızda size bir açık birde gizli olmak üzere iki anahtar verilir gizli anahtarınızı kesinlikle kimse ile paylaşma malısınız. Açık anahtarınızı ve gizli anahtarınızı sunucunuz da ilgili yerlere yükledikten sonra http:// ile başlayan alan adınızı https:// ile başlayacak şekilde yönlendirmeniz yeterli olacaktır.

 

SSL Sertifikası neden önemli?

E ticaret yapan bir site değilim hiç kimsenin kredi kartı bilgisini almıyorum üyelik sistemim de yok neden SSL Sertifikası alayım? diye düşünmeyin çünkü artık Google Amca için SSL Sertifikası olan internet sitesi daha değerli durumdadır. Bu nedenle internet trafiğinin %95 gibi büyük bir kısmının kaynağı Google olduğu düşünüldüğünde işin ciddiyeti daha iyi anlaşılır sanırsam.

E ticaret yapacak olan siteler için zaten olmaz sa olmazlardan biridir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar