Parmak izi her insanda farklı mıdır?

Parmak izi her insanda farklı mıdır?

Teknoloji dünyasında parmak izi ile açılan kilit sistemleri altın çağını yaşamaktadır. Başta telefonların tuş kilidi olmak üzere bir çok araç gerecin kilidini artık parmak izi ile açmak mümkün olmaktadır.

Parmak izi her insanda farklıdır demek ne yazık ki 100% doğru bir bilgi değildir. Parmak izi oluşurken olasılık temelli olarak oluştuğundan Matematiksel olarak teoride iki insanın aynı parmak izine sahip olması ihtimal dahilindedir.

Parmak izi nasıl oluşur?

Parmak izi oluşumu anne karnında 10. haftada başlar ve 17. haftada tamamlanır. Bu oluşum sırasında bebeğin içinde bulunduğu rahimin şartlarından tutunda bebeğin kendi hormon seviyesine kadar tün dışsal ve içsel etkenler etkilidir. Buda her insanın parmak izinin farklı olmasına sebep olmaktadır.

Parmak izi okuyucu nedir?

Parmak izinin farklılığından yararlanarak kilit görevi oluşturmasına olanak sağlayan elektronik bir araçtır. Bu araç sayesinde bir çok işlev oluşturabilirsiniz. En başta gelen işlemler; Kilit sistemleri oluşturma, kişilerin kayıt altına alınması ve tespit edilmesi gibi bir çok işlemin yapılmasını parmak izi okumasına dayandırabilirsiniz.

Parmak izi analizi nasıl yapılır?

Tamamen adli bir durum olan parmak izi analizi gerek gözlem yaparak gerekse bilgisayar ortamında yapılabilmektedir. Adli vak’alarda parmak izi son derece önemlidir. Çünkü vakayı meydana getiren şüphelinin varlığının en büyük ispatı konumundadır. Olay yerinde yer alan parmak izi ile olayı yaptığından şüphelenen kişinin parmak izi eşleşmesi son derece kuvvetli bir delildir. Ayrıca daha önce suça karışan kişilerden alınan parmak izi ile karşılaştırılması kişinin bulunmasını son derece kolaylaştırmaktadır.

Kaynakça: Tubitak – İstanbulBilişim – forensicsciencesimplified.org

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar