Okulun İlk Günü Heyecanı Nasıl yenilir?

Okulun İlk Günü Heyecanı Nasıl yenilir?

Daha dün annemizin kollarında yaşarken çiçekli bahçemizin yollarında koşarken şimdi okullu olduk sınıfları doldurduk. İşte ilk okul yıllarını hatırlatan ve bir neslin dilinden düşmeyen bu sözler ile Anneler çocuklarının okula özenmelerini sağlamıştır bu güzel ülkemde.

Okulun İlk Günü Heyecanı Neden olur?

Bir sorunun nedenini bilmek o soruna daha etkili bir şekilde müdahale etmenize olanak sağlamaktadır. Günümüz dünyasında bilgisayar ve televizyon ile büyüyen çocuklar asosyal denebilecek düzeyde çevreden kopuk yetişmektedirler buda bir başka çocukla etkileşime girmeden geçen yılların ardından yeni arkadaşlar edinme veya edinememe şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Yeni bir çevreye girmiş olmanın etkisi de eklendiğinde okula yeni başlayan çocukta endişe, korku ve heyecan duygularının en üst düzeyde yaşanmasına sebep olmaktadır.

Okulun İlk Günü Heyecanı Nasıl yenilir?

Öncelikle en iyi terapi yöntemi çocukla konuşmaktan geçmektedir. Veliler hiç usanmadan okula neden gitmesi gerektiğini, orada onu nelerin beklediğini ve her daim onun yanında olduğunu konuşarak anlatmalıdırlar. Gerek duyulması halinde aralıklarla ziyaretine gidilmeli ve güven kazanması sağlanmalıdır. Asla ve asla zorbalıkla, azarlayıcı bir tutumla çocuğa baskı uygulanmamalıdır. 

Ne yaptıysam çocuğumu okula alıştıra mı yorum?

Öncelikle korkulacak hiç bir şey yok ona zaman vermeyi deneyin, bir uzmandan yardım almanız son derece akıllıca olacaktır çünkü çocuğunuzun okul konusunda ciddi ön yargılara  sahip olmasını sağlayacak bir olay yaşamış olma ihtimali oldukça yüksek. Sabırla ona okulu öven bir tutumla okulu anlatmanız son derece önemlidir.

Ona asla yalan söylemeyin, Okula gitmezsen …. olur şeklinde. Okulu öven onu sevdiren cümleler kullanın.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar