Nükleer Enerji Nedir?

Nükleer Enerji Nedir?

Son dönemde adından çokça bahsedilen nükleer enerji nedir ve nükleer enerji ile elektrik nasıl üretilir. Nedir ve nasıl üretilir sorusunu cevaplamadan önce acınası bir ironiden bahsetmek istiyorum. Enerjiye olan doyumsuz ve artan bir istek ve ölesiye doğa sevgisi ve karşı bir duruş.Elektrik olmadan hayatımız oldukça zorlu bir duruma gireceği kesin, ( her şeyin sonu demek değil mi acaba ) onsuz ne internet ne televizyon ne de buz dolabı çalışabilir. Olmaz sa olmazlar arasında yer alan elektrik üretimi çeşitli yöntemler ile olmakla birlikte en çok korkulanı nükleer olanı olsa gerek.

Hem onsuz yapamıyoruz, hem onu istemiyoruz bu nasıl bir ironi acaba.

Nükleer santraller de adından anlaşılacağı gibi nükleer enerji kullanularak elektrik üretilmekte. Aslında Nükleer santral ile termik santralin üretim noktasında aynı şekilde elektrik ürettikleri söylenebilir yanlız ısı enerjisi elde ederken fizyon tepkimeleri sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklık kullanılarak üretilmektedir.

Elektrik temel olrak hareket enerjisi sayesinde elde edilebilmektedir bu hareket enerjisini elde edbilmek için bir mili döndürmeniz gerekmekte işte bu dönme olayını sağlamanız için su basıncı veya su buharının basıncını bir türübine vurmanız ve bu sayede dönme hariketi elde etmeniz gerekmekte.

İşte bu noktada suyu kaynatarak su buharı oluşturmak için bir ısıya ihtiyacınız vardır bu ısıyı petrol yada kömür yakarak oluşturabileceğiniz gibi nükleer santralde olduğu gibi atom parçalayarakta elde edebilirsiniz. Bu noktada Atom teknolojisi ve radyoaktivite devreye girmekte.

Zenginleştirilmiş Uranyum Atom çekirdeği nötron bombardımanı denilen bir işleme tabi tutularak 236 izotopuna dönüştürülür ve kararsız hale getirilir bu da atomun parçalanmasına sebp olur, parçalan atom yüksek derecede enerji ve ısı açığa çıkarır bu sayede ısıyı kullanarak suyu buhar haline getirebilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı

Benzer Yazılar