Mitomani nedir?

Mitomani nedir?

Toplum içerisinde saygı kazanmak ve değer görmek için bir çok kişi yaşadığı olayları olduğundan daha farklı ve havalı bir şekilde anlatma durumuna Mitomani denilmekte. Bu bir hastalıkmış. Mış diyorum çünkü ben bir doktor veya konunun uzmanı değilim. Toplum içinde dikkat çekmek, olduğundan daha nitelikli gözükmek için yalan söyleyen mitomani hastaları bir zaman sonra bu yalanlara kendilerinin de inanmaktadırlar. Yalanları ortaya çıktığında ya da söyledikleri sorgulandığında öfkelenirler.

Hastalığın ortaya çıkmasında etkili olan sebepse geçmişte yaşadığı olayları gelecekte de yaşama arzusu ve bunu başkalarına anlatırken gelecekte arzuladığı yaşamı sunması ile başlamaktadır. Aslında biz insanların unuttuğu bir durum olan her ne sebeple olursa olsun yalan söylemememiz gerektiğidir. Çünkü karşınızda kim olursa olsun ve hangi konumda olursa olsun onunda bir insan olduğunu ve zayıf yönleri ve güçlü yönleri olduğunu bilmemiz yeterli olacaktır.

Özellikle sevdiklerime söylenen yalanlar onları çok daha fazla incitmektedir. Bunun bilincinde olarak hareket etmek sizi ve sevdikleriniz daha mutlu edecektir.

Son olarak seçkin ve toplumda belirli bir noktalara gelen kişilerin yalan söylemeleri bu hastalık kapsamında değildir çünkü burada amaç saygınlık ve değer olduğundan dolayı bu tür kişiler yalan söylemeleri stratejik ve durumu kurtarmaya yönelik olmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar