Kaya Balı nedir?

Kaya Balı nedir?

İnsan vücuduna olan yararları saymakla bitmeyen yiyecek desem aklınıza ilk olarak tabi ki Bal gelmektedir. Bu mucizevi yiyeceğin en kalitelisini ve en doğalını bulmak oldukça zor bir hal almış durumda.

Doğallık denince akla en başta kaya balı gelmektedir.

Kaya balı; doğada serbest halde bulunan arıların doğal ortamlarda kayaların arasına doğal olarak yaptıkları bal türüne denilmektedir.

Kaya balı üretilebilir mi?

Bal üretimi yıllardır yapılan bir şey olmasına karşın kaya balı üretmek maalesef mümkün görünmemektedir. Çünkü arıların uygun kayalığı ve yeri seçmesi tamamen doğal bir süreç olup bu durumu yönetmek ve yönlendirmek mümkün değildir. Ayrıca 100% doğal bitkilerden doğanın tam içinde kendi imkanlarıyla dışarıdan sıfır müdahale ile bal üretimi yapmaktadırlar. Buda bu balı diğerlerinden ayıran en büyük özellik halini almasını sağlıyor.

Kaya balı fiyatı ne kadardır?

Oldukça zor bulunması ve oldukça zor şartlarda toplanmasından dolayı fiyatı da oldukça pahalıdır. Türkiye piyasasında kalitesine ve yöresine göre 500TL ile 21bin TL fiyat aralığına sahiptir.

Kaya balı nerelerde bulunur?

Ülkemiz bu konuda tam bir cennet konumundadır. Bal üretimi yapılabilen her yerde kaya balı bulma ihtimaliniz vardır ancak bu işi meslek haline getirmiş ve gelenekselleşmiş bölgemiz doğu Karadeniz bölgesidir.

Kaya balının faydaları nelerdir?

Öncelikle insan vücuduna tartışmasız en faydalı yiyeceklerden biri baldır. Balın faydaları saymakla bitmez işte tamda bu noktada kaya balının faydalarını normal bal ile kıyasladığınızda fayda oranı 2-2 kat artmaktadır. 100% Doğal olması bir çok hastalığın önlenmesi veya etkilerinin azaltılması noktasında oldukça faydalıdır. Eğer doktorunuz bir hastalığın etkilerinin azalması veya kurtulmanız için size bal tavsiye ediyorsa bu bal mutlaka kaya balı olamalıdır.

Kaya balını nasıl satın alabilirim?

Öncelikle bu adar değerli bir ürünü internet ten güvenerek almanız oldukça zor bir durum o nedenle ufak bir araştırmanın ardından toplayıcısının direk ayağına gitmeniz son derece önemlidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar