İnternette alışveriş yapmak istediğim site ne kadar güvenli?

İnternette alışveriş yapmak istediğim site ne kadar güvenli?

Eminim bir çok kişi internette dolaşırken oldukça uygun fiyatlara satılan ve ihtiyacı olan ürünlere rastlamışlardır. Ancak bu noktada bizi düşündüren önemli bir soru karşımıza çıkmaktadır. Acaba bu ürünü satan bu site güvenilir mi?

Herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir alışveriş sitesi olduğunda bile güvenmekte zorluk yaşarken pek tanınmayan adı bilinmeyen bir siteye nasıl güvenebiliriz. Bu nokta da bir internet sitesine güven duymamızı sağlayacak bir kaç güvenlik kontrolünden bahsetmek istiyorum.

Acaba bu ürünü satan bu site güvenilir mi? Sorusuna doğru cevabı verebilmeniz için bu sorunun dışında bir kaç soru daha sormalısınız.

 

1.Kontrol – Güvenlik:

Site güvenli bağlantı kullanıyor mu?

https:// bağlantısı olarak bilinen bu bağlantı yöntemi ile veri güvenliğinizi türüne göre büyük ölçekte sağlamış olursunuz. Bu nedenle ziyaret ettiğiniz alışveriş sitesinin bağlantısının mutlaka güvenli bağlantı ile yapılıyor olmalıdır. Aksi taktirde bilgilerin çalınma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

2. Kontrol – Sıralama:

Site sıralaması kaç?

Alış veriş yaptığınız sitenin Dünya Alexa sıralamasında en azından 1 Milyon barajının altında olması gerekmektedir. Dünya üzerinde faaliyet gösteren internet sitelerini ziyaret edilme sayılarına göre bir sıralamaya tabi tutan Alexa bir Amazon kuruluşudur. ( En azından bu yazıyı yazdığım tarih itibari ile )

Bu sıralamaya kolay ve hızlı bir şekilde bakabilmeniz için Google Chrome tarayıcınızla https://www.alexa.com/toolbar adresinden küçük bir eklenti sayesinde site ziyaret esnasında bakabilirsiniz.

Ayrıca https://www.alexa.com/siteinfo adresinden de alışveriş yapmak istediğiniz sitenin adresini yazarak sıra sorgulaması yapabilirsiniz.

 

3.Kontrol – Şikayetler:

Hakkında şikayet var mı?

İnternet inanılmaz derece hızlı bir ortam olduğunu asla unutmayın. Güvenilirliğinden şüphe duyduğunuz siteler hakkında ufak bir Google ve Şikayetvar araştırması ile inanılmaz derecede bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu araştırma sizin ileride aldığınız ürünün kutusundan salatalık çıkmasının önüne geçebilmektedir.

 

4.Kontrol – Ödemeler:

Tüm bunları sağlamadığı halde oldukça kaliteli hizmet veren ve oldukça ekonomik ürünler sunan siteler vardır işte bu tür sitelerden alışveriş yapabilmenizin en kolay yolu alternatif ödeme yollarını kullanmaktır. Kapıda ödeme başta olmak üzere sanal kart ile kart geleceğini koruma altına almak gibi bir çok yöntem vardır. Özellikle sanal kart ve kapıda ödeme seçenekleri sizin alışveriş güvenliğinizi son derece artırmaktadır.

 

Mutlu Son:

Öncelikle tüm bunlar sizin alışverişinizi tamamen güvenli yapmanızı sağlaya yetmeye bilir. Bu nedenle internet üzerinden alışveriş yaparken son derece dikkatli olmalısınız ve özel şifrelerinizi isteyen sitelere şifrelerinizi kesinlikle vermeyiniz. Mutlu ve keyifli Alış Verişler dilerim.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar