Gümüşhane’ de gezilecek 5 yer

Gümüşhane’ de gezilecek 5 yer

Tarihte adı gümüş madeni ile anılan Gümüşhane ili 6.575 kilometrekare yüz ölçümüne sahip, Karadeniz Bölgesi’ nin Doğu Karadeniz Bölümü’nün iç kesiminde 38° 45’ – 40° 12’ doğu boylamları ile 39° 45’ – 40° 50’ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır.

İl Doğusunda Bayburt, Batısında Giresun, Kuzeyinde Trabzon ve Güneyinde Erzincan ile komşudur. İlin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1210 metredir.

1 – SATALA ANTİK KENT

Sadak köyü sınırları içerisinde yer alan antik kent Gümüşhane merkeze yaklaşık 100km mesafede yer almaktadır. müthiş bir doğanın içinde yer alan bu antik kenti mutlaka görmeniz gerek.

2 – KARACA MAĞARASI

Türkiye’ de gidip görebileceğiniz en muhteşem yerlerden biri olma özelliği ile oldukça muhteşem bir yer. Mağara Torul ilçesine bağlı Çebeli köyünde yer almaktadır

3 – KADIRGA YAYLASI

Her yıl Temmuz ayının 3. haftasında düzenlenen Otçular haftası ile şenlikler başlar. Bu dönemde oldukça kalabalıklaşan yaylada horon teperek tüm stresiniz den kurtulabilirsiniz.

4 – ZİGANA KAYAK MERKEZİ

Zigana Turizm Merkezi, Torul ilçe sınırları içerisinde olup, Gümüşhane il merkezine 45 km mesafede bulunmaktadır. Merkezde, bir adet, saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli, 800 metre uzunluğunda teleski hattı ve buna ilave olarak iki adet, saatte 400 kişi taşıma kapasiteli 200 metre boyunda Baby lift bulunmaktadır.

5 – ÇAKIRGÖL BÖLGESİ

Fazla oksijene allerjiniz yoksa bu göl tam size göre. Çakırgöl Turizm Merkezi, Gümüşhane’ye 35 km mesafede olup, 2500 m rakıma sahiptir. Çakırgöl Turizm Merkezi’ne, Karaca Mağarası-Krom Vadisi-Cami Boğazı yol istikametinden ilerleyerek ulaşmak mümkündür. 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı

Benzer Yazılar