Erzurum’ da gezilecek 10 yer

Erzurum’ da gezilecek 10 yer

Soğuğun başkenti dadaşlar diyarı Doğu Anadolu bölgesinin en büyük 3. şehri Erzurum tarihi eserleri ile enfes yemekleri ile hatıralarınızdan uzun süre silinmeyecek anılar bırakacağından eminim. Uzun ovaların üzerine kurulu  yaklaşık 780 bin kişinin yaşadığı bu güzel şehirde başta Cumhuriyetin temellerinin atıldığı o tarih kokan ortamlarda bulunarak geçmişe yolculuklar yapabilirsiniz.

 

İşte Erzurum’ da gezilecek 10 yer;

 

1- Nene hatunun kabrini ziyaret etmek.

Rus işgaline karşı verilen direnişin sembolüdür Nene Hatun, o kundaktaki evladını Yaradana emanet ederek işgal altındaki vatan toprağını kurtarmaya canı pahasına koşan bir Türk evladıdır. Gerçek vatan severliğin en büyük örneğidir. Burada onun gösterdiği fedakarlığı ve cesareti anlatmaya kelimeler yetmez işte ondandır ki en başta 3. Ordunun nenesine bir dua okumak gerek Erzurum’ a gidince.

 

2- Çifte Minareli Medresenin muhteşem tarihi yapısı.

Selçuklu dönemi eserlerinden olan bu muhteşem eseri görmek sizi o tarihi ortama biraz daha yaklaştıracaktır. Yapı hakkında kesin olmayan ve en güzel olan bilgi ise yapının sol tarafını bir usta sağ tarafını da ustanın çırağı yapmaktadır yapı yükseldikçe çırağın yaptığı tarafın işlemeleri ve sütunları daha güzel olduğu ortaya çıkmakta ve bunun üzerine çırağı ustasından su getirmesini ister ve ustası o gün yetiştirdiği çırağın artık çırak değil tam bir usta olduğunu. İşte içerisinde efsaneler barındıran bu güzelim yapıyı gördüğünüzde bu hikayenin doğru olabileceğine kanat getiriyorsunuz.

 

3- Her güzel şehrimizde olduğu gibi Erzurum’ un da kalesini görmeden gitmek olmaz.

Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen bu tarih kokan yapı gezilip görülmesi gereken başlıca yerler arasında yerini almayı başarmış durumdadır.

4- Erzurum kongre binası.

Aslında Erzurum’ a geldiğinizde en başta görülmesi gereken yerdir ve anlatmaya gerek bile duymuyorum. Çünkü güzel vatanımızın Türkiye’mizin temellerinin atıldığı en kıymetli yerlerden biridir.

 

5- Palandöken’ de kayak yapmak

Soğun başkenti Erzurum’ da olmaz sa olmazdan olan kış sporları ve kayak Erzurum turizminin ana etkenler indendir. Kış döneminde Erzurum’ a gideceklerin mutlaka uğraması gereken yerdir Palandöken.

 

6- Tortum şelalesi

Şelale sevenlerin mutlaka görmesi gereken en güzel şelalelerden biri olan Tortum şelalesi deprem sonrası toprak göçmesi ile oluşmuştur.

 

7- Yakutiye Medresesi

Erzurum’ un en gösterişli tarihi eserini görmeden gitmek olmaz herhalde.

 

8- Çağ kebap denince akla gelen il

Mutlaka ama mutlaka yemenizi tavsiye edeceğim en lezzetli yemek Çağ Kebap olacaktır. Koç çağ kebap ilginç bir şekilde adamların en büyük olayı çağ kebabı kendilerinin bulduğudur ve yine www.cagkebap.com alan adının kendilerine ait olmasıdır.

 

9- En pahalı oteli

Gecelik 600-900 TL

 

10- En uzuz oteli

Gecelik 65-95 TL

 

Ayrıca kalma konusunda Öğretmen evini de alternatif olarak aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı

Benzer Yazılar