Ekonomik Savaş Nedir?

Ekonomik Savaş Nedir?

Gelişen dünya düzeninde insanlık bir çok dönemde savaş görmüş ve gerçekleştirmiştir. Bazı toplumların dünya kaynaklarını daha fazla kullanmak istemesinden ötürü bir mücadele halinde olma durumu oluşmuştur.

Ekonomi kelimesinin iyi yada kötü hemen hemen herkes anlamını bilmektedir.Ekonomik savaş olgusunu Ekonomik olarak güçlü olmak ve karşında yer alan ülkeleri kendi istediğin gibi hareket etmesini sağlamak amacı ile son dönemlerde başta ABD olmak üzere bir çok ülke kullanır olmuş durumdadır.

Henüz TDK da bir tanımı yer almasa da Ekonomik Savaş; İki ülkenin birbirleri üzerinde para ve diğer ekonomik araçlarla mücadele ederek isteklerini yerine getirtme çabası olarak tanımlanabilir.

Ekonomik savaş halini, olağan durum da ilerleyen bir ülkede hiç sebep yokken siyasi ve doğal hiç bir gerekçe sunulamadan sadece diğer ülkenin yapmış olduğu açıklamalar veya almış olduğu kararlar neticesinde ekonomik olarak etkilenmesi ile anlayabilirsiniz.

Ekonomi kavramı oldukça kapsamlı bir kavram olmasından ötürü oluşan savaşta bir o kadar kapsamlıdır.

Ekonomik savaş nasıl önlenir?

Bir ülkenin ordusu ile yapmış olduğu savaşı nasıl kazanacağı konusunda olduğu gibi güçlü bir ekonomi ortamı oluşturmak güçlü ticari ilişkiler kurmak ve iç aktörleri iyi kontrol edebilmek son derece önemlidir.

Sağlam bir siyasi duruş ve her ekonomistin de diyeceği gibi üretimi hedef alan ve merkezinde tutan bir yaklaşım son derece önemlidir.

Ayrıca yer altı ve yer üstü kaynakların maksimum fayda elde edecek şekilde işlenmesi de oldukça önemlidir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar