e-Devlet Nedir? e-Devlet şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet Nedir? e-Devlet şifresi Nasıl Alınır?

Son dönemde ülke gündemini bolca meşgul eden e-Devlet hizmetleri çokça konuşulur olmuş durumda. En son miras sorgulama yapabilmenizi sağlar hale gelen e- Devlet kapısı nedir ve nasıl giriliri konuşalım.

 

e-Devlet Nedir?

 

e-Devlet; Devlet kurumlarının sundukları hizmetlere internet üzerinden erişim sağlaya bilmenize olanak sağlayan ortak bir platforma verilen isme denilmektedir. e-Devletin ülkemizde 2008 yılından beri hizmet veren bir sistemdir. İlk başta 8 adet hizmetle vatandaşlara hizmet vermeye başlayan sistem bugün yüzlerce başlıkta hizmetlerini sunmaktadır.

Bazı günlerde Vatandaşların yoğun ziyareti nedeniyle zor anlar yaşasa da bugüne kadar başarı ile gelebildi.

 

Kurumun resmi açıklaması:

” e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Kapı’nın amacı kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır.”

 

Gelişen teknoloji ve insanlık yapısı bu tür teknolojik atılımlara daha hızlı ve zamanında edepte olmamızı gerektiriyor.

 

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

 

Resmi İnternet Sitesi: https://www.turkiye.gov.tr

Oluşturma Tarihi : 07/06/2001

Sahibi : Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı

 

Son olarak güvenlik önlemlerine son derece önem vermelisiniz tc ve şifre girmeden önce adres satırında doğru adresin yazdığından emin olunuz ve şifrenizi kamu çalışanları dahil hiç kimse ile paylaşmayınız.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar