Dolar ve Euro Neden yükselir?

Dolar ve Euro Neden yükselir?

İktisadın en temel kurallarından biri, bir yerde talep varsa o yerde arz da var demektir. Arz ve talep doğrultusunda ortaya bir fiyat çıkmaktadır işte tamda bu noktada Dolar ve Euro gibi para birimlerinin fiyatının oluşma mantığı tamda bu kurala dayanarak oluşmaktadır.

Ülkemize ihracat yapan ( mallarını yurt dışına satan ) firmaların elde etmiş oldukları dolar, euro gibi yabancı paraları tl ile değimek istemelerinden veya dolar, euro gibi yabancı paralar ile ithalat yapan ( malları yurt dışından alan ) firmaların yabancı para almak istemelerinden ötürü ortaya bir arz talep durumu çıkmaktadır. İşte arz üreten taraf olan ihracatçının elinde var olan yabancı paranın az olmasından kaynaklı talep üreten ithalatçı firmanın fazla olması nedeniyle yabancı parada yukarı yönlü bir yükseliş oluşmakta buda dolar, euro gibi yabancı paraların yükselmesine neden olmaktadır.

Bu yükselişin nedeni sadece arz, talep dengesinden mi kaynaklanıyor?

Tabi ki hayır. İhracat yapan firma sayısı ve geliri az olan ülkeler ( yani Türkiye gibi ülkeler ) bu açığı yabancı yatırımcıların ülkemize soktuğu paralar ve turizm gelirleri ile kapatmaya çalışırlar. İşte bu durumda yabancı yatırımcının yatırım yapmayı ve turistlerin gelmek isteyeceği bir güven ve huzur ortamı oluşturulması son derece önemlidir.

Lüks tüketim alışkanlıklarının payı yok mu?

Son yıllarda insanları sarıp sarmalayan bir veba gibi bir durumda lüks yaşam ve lüks tüketim alışkanlıkları. Artık bir giydiğimizi bir daha giymez olduk ve bir telefonun yeni modeli çıktımı eskisini kullanmaz olduk. Ya arkadaş o kadar çalışıyoruz en iyisini de mi almayalı dediğinizi duyar gibiyim. Ancak durum da tamda bu şekilde üretmeyen bir toplumun lüks tüketmeye hakkı yoktur. ( Bence )

Yüksek faiz alma düşük faiz verme paradoksu nedir?

Aslında bu paradoks tamamen benim uydurduğum bir durum. Daha doğrusu kurguladığım bir durum. Şöyle ki insanlar düşük faizli kredi kullanmak isterken ellerindeki mevduata ( vadeliye ) yüksek faiz almak istemektedirler. Elinde mevduat bulunduran bireylerin ellerindeki mevduatı bankalara vadesiz ( faizsiz ) yatırmaları paranın krediye dönüşümü sırasındaki maliyeti aşağı çekeceğinden kredi faizlerini de düşürecektir buda yatırımcının ucuz para bulmasını sağlayacaktır doğru yönlendirmeler ile yatırımlar döviz girdilerine dönüşecektir.

Aslında  olan dalar euro gibi paraların değerlenmesi değil Türk Lirasının değersizleşme durumunun meydana gelmesidir.

Bu nedenle önce biz kendimiz kendi paramıza sahip çıkmalıyız elin parasını değil kendi paramızı en güzel şekilde saklamalıyız.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar