Diplomaside nota vermek nedir?

Diplomaside nota vermek nedir?

Diplomatik nota; Bir ülkenin diğer bir ülke ile yapmak istediği antlaşma, işbirliği önerileri, aradaki anlaşmazlığa verilen tepki ve bilgilendirme gibi konularda sözlü veya yazılı olarak siyasi olarak yapılan bildirimlere nota vermek denir.

 

 

YAZILI NOTA : Birinci şahıstan birinci şahısa gönderilen ve gönderen tarafından imzalanan nota türüdür. Bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere verilen güven mektubu, nota değişimi yoluyla yapılan anlaşmalar ve taraflardan birinin bir konu üzerindeki nihai pozisyonunu ortaya koyan ültimatom niteliğindeki notalar note signee biçiminde yazılır.

SÖZLÜ NOTA: Bu notalarda yalnızca paraf bulunur. Bilgi istemek üzere bir büyük elçilikten bulunduğu ülkenin Dış işleri Bakanlığına yazılan notalar, devletin belli konularda bilgi vermek için gönderdiği memorandum ve bir ülke tarafından kabul edilen büyük elçi için verilen agreman note verbale biçiminde kaleme alınır.

Algıda basit gibi görünse de özünde nota vermek çok ciddi bir durumdur ve sonrasında ciddi yaptırımlar geleceğinin en önemli sinyalidir. Nota vermek aynı zamanda diğer ülkelerin o konuda nasıl hareket etmesi gerektiğini gösteren bir kılavuz gibidir.

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar