Deprem Nedir? ve Nasıl Oluşur?

Deprem Nedir? ve Nasıl Oluşur?

“Unutulanlar Unutanları Asla Unutmaz.” Fazla iddialı ve ironik bir cümle olsa da toplum olarak yaşadığımız büyük felaketleri unutmadan ders çıkarmalı ve en iyi en teknolojik tedbirleri alarak geleceğe hazırlıklı olmalıyız.

Deprem ülkesi olduğumuzu ve depremler konusunda tedbirli yaşamamızı söylemeye gerek yoktur herhalde.

Bir etken konusunda tedbir almak için önce onu iyi tanımak gerekir. Depremle yaşamanın yolu önce onu iyi tanımak ve ona göre tedbirlerini almaktır.

Deprem Nedir?

Yer kabuğunun şiddetli bir şekilde sarsılması ile üzerinde bulunan bina ve benzeri yapılara zarar vermesi ve yıkması durumuna deprem denir.

Deprem Nasıl Oluşur?

Halk dilinde zelzele olarak bilinen deprem, yer kabuğunda fay adını verilen kırıkların hareket etmesi sonucu yer yüzünün şiddetli bir şekilde sarsılması olayıdır.Faylar kırılgan yapıda olan kayaların yüksek basınç ve gerilime maruz kalıp kırılmasıyla oluşan yapılardır. Bu gerilmeler yeryüzünün değişik kısımlarında olabilir. Depremler ise kayalık bir alanda oluşan gerilmenin ani bir harekete yol açacak kadar yükselmesiyle oluşan yer hareketidir. Bu gerilmelerin boşalmasıyla çok büyük bir enerji ortaya çıkar. Oluşan enerjinin çevresindeki kayalıklarda yaptığı titreşim sonucu ise depremler meydana gelmektedir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar