Çocuklar kreşe kaç yaşında başlamalı?

Çocuklar kreşe kaç yaşında başlamalı?

Çocuklar kreşe kaç yaşında başlamalı?

Bu sorunun temelde kesin bir cevabı yok ancak genel bir kanı olarak uzmanların söylediği kreş yaşı ortalama 3 (üç) – 3,5 (üç-buçuk)  yaştır. 3 Yaşına gelen çocuk bir çok konuda kendini keşfetmeye ve o keşfettiği yanlarını geliştirmeye başlar. Başta sosyal yaşam olmak üzere bir çok konuda gelişimin başladığı ve uzun yıllar silinmeyecek etkilerin yer ettiği bu dönem çocuklar için son derece önemlidir.

 

 

Çocuğumu neden kreşe göndermeliyim?

Yapılan bir çok araştırmada kreş eğitimi alan çocukların hayatta daha başarılı oldukları ve daha iyi noktalara ulaştığı gözlemlenmiştir. Her bir birey kendi çocuğunun en iyi noktalara ulaşması maddi ve manevi olarak mutlu olması için elinden geleni yapar işte ondandır ki çocukların kreş eğitimi alması ve hayata başlarken daha donanımlı ve eğitimli olması sağlanmış olur.

 

Çocuğunuzu göndereceğiniz Kreşin iyi olduğunu nasıl anlarsınız?

Öncelikle kreşleri iyi yapan etken o kreşte görev yapan görevli ve öğretmenlerden geçmektedir. İyi bir eğitim almış olan eğitmen-öğretmen sizin çocuğunuzun da iyi bir eğitimden geçmesini sağlayacaktır. İşini severek yapan öğretmenler de keza yine iyi bir eğitimci olmayı başarabilirler. Ayrıca kreş ortamı iyi düşünülmüş ve her türlü tehlikeye karşı önlem alınmış olmalıdır. Çocukların fiziksel zarar görmeleri onların kreşe olan bağlanma ve isteklerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Sadece zaman geçirmek oyalamak amacı güden değil kişisel gelişimine olumlu etkiler yapan programlar sunan kreşler tercih edilmelidir.

 

Çocuğumuzun kreş ortamına ayak uydurması için neler yapmalıyız?

Çocukların ev ortamından ayrılarak kreş ortamına uyum sağlamaları ve kendisi gibi diğer çocuklarla etkileşim haline geçmesi kısaca sosyalleşmeye ilk adımları atması biraz sancılı olabilmekte işte bu durumda Anne ve babaya bir takım görevler düşmekte. Anne ve baba başta endişeli olmamalı endişeli iseler bile bunu çocuğa yansıtmamalı dırlar. Sakin bir şekilde hareket etmelidirler. Anne ve baba çocuklarının bu geçiş döneminde yakınlarda olmalı ve çocuğun kendisine her an ulaşabilir olduğunu ona göstermelidirler ayrıca kreşte görevli öğretmen bu geçişi iyi yönetmeli ve kısa sürede kreş ortamına ayak uydurmasını sağlamalıdır.Kreş eğitiminin ilk aşaması yeni şeyler öğretmek değil kreş ortamının bir ev ortamına benzediğini ancak belirli kurallar ile yönetildiğini anlamasını sağlamatır.

 

Kreş eğitimi almış çocukta ilk gözlemlenen davranışlar nelerdir?

Başta ağlama krizleri olmak üzere bir çok saldırgan tavır içine girebilir ancak bu durumlarda son derece soğuk kanlı davranılmalı ve ona kreş ortamının o kadar da kötü olmadığı aksine mutlu olabileceği bir ortam olduğu hissinin gösterilmesi gerekmektedir.

 

Sonuç; Kreş eğitimi alan bireylerin hayatta daha başarılı olduğu ve eğitime önem veren kurumlarda daha sağlıklı ve sosyal bireyler yetiştirilebildiği aşikardır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar