Blog sitesi sahibi olmak.

Blog sitesi sahibi olmak.

Çocuk sahibi olanlar beni son derece iyi anlayacağına eminim. Bir blog sitesi de tıpkı bir çocuk gibi sabır ve özen isteyen bir durumdur. Nasıl bir çocuk yetiştirmek zahmet ve öz veri istiyorsa bir blog sitesi de aynıdır.

Her şeyde olduğu gibi blog yazarı olmakta dışarıdan bakıldığında kolay görünse de her gün düzenli yazı yazabilmek ve yazdığın konuyu en iyi şekilde okuyucularına aktarabilmek oldukça zor bir durumdur.

Bu konuda öğüt verecek en son insan olabilirim ancak yazı yazmayı ve insanlara faydalı olacağına inandığım için bu yazıyı yazmak istiyorum.

Öncelikle iyi bir yazar olmanız değil yazdığınızın okuyucularınız tarafından beğenilmesi ve anlaşılmasıdır. Şimdi adım adım bir blog sitesi nasıl açabilirsiniz ondan bahsedeyim.

1.Adım : Kendinize hangi konuda yazılar yazacağım? sorusunu sormalısınız. Konu seçimi yaparken anladığınız ve içerik bulma da sıkıntı çekmeyeceğiniz bir konu seçmelisiniz. Konu seçimi alan adı ile ilgili olduğundan son derece önemlidir. Bilgisayar ve Teknoloji üzerine blog açmak isteyen bir kişinin alan adı olarak edebiyatmasasi.com şeklinde bir isim seçmesi nasıl uygun olmayacaksa belirleyeceğimiz alan adı işleyeceğimiz konuya uyumlu olmalıdır. Alan adınızın belirlemek için ve başkası tarafından alınıp alınmadığını anlamak için sorgulama yapmalısınız. Sorgulama yapmanızı sağlayan bir çok Hosting firması vardır. Bu firmalara Google üzerinde yapacağınız küçük bir arama ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir çok hosting firması hosting aldığınızda alan adı ücretini almamaktadırlar.

Alan Adı Sorgulama ”  ( Yaklaşık Fiyatı: 15 – 20 TL )

2. Adım: Blog yazılarınızı rahatça yazabileceğiniz ve okuyucularınıza sunabileceğiniz bir içerik yönetim sisteminin barındırıldığı hosting adı verilen bir alana ihtiyacınız var. Başta Web Hosting olmak üzere fiyat ve teknik özellik bakımından oldukça fazla çeşitlilik gösteren bu alanda blog sitenizin kendisi yer alacağından bizim için olmazsa olmazlardandır. Hosting alırken amacınız sadece blog sitesi açmak ise blog için özelleşmiş paketleri mevcut olup ekonomik olarak ta cazibelidirler.

İçerik yönetim sistemi: Gerek admin panel kısmı gerek se ön yüzü ile size ve ziyaretçilerinişze hizmet veren ve siteyi yönetmenizi sağlayan yazılım. WordPress, Joomla, DLE gibi bir çok içerik yönetim sistemi vardır ve bir çoğunu kullanabilmeniz için kod bilginizin olmasına gerek yoktur. İsteyebileceğiniz bir çok özellik öncesinde hazırlanmış ve sizlerin hizmetine sunulmuştur.

Blog konusunda sizlere naçizane tavsiyem WordPress olacaktır. Hemen hemen tüm içerik yönetim sistemlerini kurup kullanmış biri olarak sizlere söylüyorum. Güçlü alt yapısı ve sürekli güncellenmesi ve bir çok rakibine göre tercih edilmesi bu konuda sizi de memnun bırakacaktır.

3. Adım: Günlük boş zamanınıza göre standart bir rutinde ve sürekli yazı ve içerik üretmek. İşte şimdiye kadar ki en zor bölüme geldik. İçerik üretmek blog yazarı olmanın en zor kısmıdır. Çünkü bu işi yaparken içerikleriniz sizin tarafınızdan oluşturulmuş olması ve özgün olması son derece önemlidir. Bu noktada çokça yanlış anlaşılan bir konuya parmak basmak istiyorum. Özgün yazılması demek hiç bir içerik ve olaydan etkilenmeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Özellikle teknik özelliklere sahip bir konu işlerken değerler değiştirilemez ve her yerde aynı olacağı unutulmamalıdır. Sadece yapmanız gereken anlatım farklılığıdır.Örneğin yeni çıkmış bir aracı anlatırken aracın teknik özellikleri sizin de tahmin edeceğiniz gibi değişmez ve aynıdır. İşte bu noktada araç konusunda sizin gözlemlediğiniz artılar ve eksiler devreye girmektedir.

Mutlu Son: insanlar genelde mutlu sonları severler bu yazım da sizlere mutlu son sumak istiyorum çünkü azimli ve istikrarlı bir blog yazarı oldukça iyi paralar kazanabilir. ( Umut fakirin ekmeği )

( Uyarı : Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu yazıda yazanları yapmanız mutlaka para kazanacağınız anlamına gelmemektedir. )

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar