Bebeğinize Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinize Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinize tuvalet eğitimi verirken bu işi bir yarış haline dönüştürmeden çocuğu zorlamadan yapmanız gereken bir durumdur. Hemen hemen tüm uzmanların ortak bir düşüncesi bu durumun doğal bir süreç olduğu bu nedenle fazla telaşa gerek olmadığı yönündedir.

 

Bebeğinize Tuvalet Eğitimi

Bebeğinize Tuvalet Eğitimi

 

* Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzun bu eğitime hazır olup olmadığını tespit edip ona göre başlamalısınız. Bunu anlamanızın en kolay yolu diğer olaylara verdiği yerinde ve yeterli tepkilerden anlayabilirsiniz. Kendi kıyafetlerini giymede ve çıkarmada ne kadarlık kısmını kendisi yapmaktadır.

 

* Sabır seviyenizin ne durumda olduğunu iyi analiz etmelisiniz. Zor bir süreçten geçen kişilerin bu eğitimi biraz ertelemeleri daha sağlıklı olacaktır.

 

* Eninde sonunda öğrenir tuvalete gitmeyi bilmeyen yok gibi bir algının içine asla düşmemelisiniz. Fazla geç kalmadan kontrollü bir şekilde bu eğitimi vermelisiniz.

 

* Bebeğinize Tuvalet Eğitimi ortalama 24-36 ayları arasında verilmelidir ancak bu yaş aralığı esnek olup geç veya erkan olabilmektedir.

 

* Tuvalet eğitimine başladığınız andan itibaren artık çocuğunuzu bezle memelisiniz. Bu durum bir deneme tahtası değildir.

 

* Tuvalet eğitimine başlayan anne veya baba çocuğunun bezli halini baz alarak tuvaletini yapma ihtimali olan ideal aralıklarla çocuğu tuvalete götürerek sormalıdır.

 

* Yanlış bilinen bir algı ise tuvaletini tuvalete yaptı diye çocuğa büyük ödüller vermek veya alkışlama gibi davranışlarda bulunulmamalıdır. Bu eğitim bir başarı veya bir başarısızlık değildir.

 

* Eğitime yeni başlayan bir çocuğun tuvalet tutma kapasitesi çok kısadır bu nedenle tuvaletinin geldiğini anladığınızda çocuğu hemen tuvale götürmelisiniz.

 

* Gündüz tuvalet eğitimini tamamlamış bir çocuğun gece tuvalet eğitimi 5-6 lı yaşlara kadar sürebilmektedir. Geceleri bile bez bağlamamalısınız.

 

* Yaz dönemi verilir gibi bir yanlış algı vardır bu algı yanlış bir algıdır. Çocuk bu eğitime hazır olduğu an başlamalıdır.

 

* Eğitim içim lazımlık veya klozet kullanılabilir hiç bir fark yoktur.

 

Sonuç olarak unutulmamalıdır ki bu bir doğal süreçtir ve bu konuda panik yapmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Sabırlı olmalısınız ve bez kullanmayı bıraktıktan sonra asla bir daha bez kullanmamalısınız. Emin olun ki ne şartta olursanız olun herkes sizi anlayışla karşılayacaktır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı

Benzer Yazılar