Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açtırılır?

Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açtırılır?

Öncelikle bu yazıyı okumadan önce ( Altın Hesabı Nedir? ) sizlere bir uyarıda bulunmak istiyorum;

Bu yazıda altına yatırım yapılması veya yapılmaması konusunda tavsiyeler yoktur. Tavsiye ve öneri yatırım danışmanlığı hizmeti yapan yetkili aracı kurum ve kişiler tarafından verilmektedir. Sadece bu yazıya bakarak bir karara varmanız sizin maddi zarara uğramanıza sebep olabilir.

 

 

Yüz yıllardır insan oğlu hep onun peşinden koştu durdu. O insanları ışıltısı ile hep kendine hayran bıraktı. Evet altından bahsettiğimi tahmin etmişsinizdir. Günümüz teknolojisi ile birleşerek bankacılık sektörüne girmeyi başarmış bir yatırım aracıdır.

 

Son yıllarda oldukça fazla değer kazanan altın özellikle bankalar aracılığı ile alınıp satıla bilmeye başlandıktan sonra bu değerlenme katlanarak arttı. Altın hesabı vadesiz mevduat türünde bir kaynak olup bankaların çokça sevdiği hesap türündendir.

 

Çünkü bankaların elinde bulundurdukları paranın karşılıklarının merkez bankasında bir kısmını altın olarak tutmaları gerekmektedir. İşte bu nedenle altın alan bir müşteri bu konuda ilgili bankaya vadesiz kaynak sağlamanın yanı sıra bu külfetin de azalmasını sağlamaktadır.

 

Altın hesabı mahkeme tarafından özel bir yasaklamaya tabi olmayan her Türk vatandaşı kolayca herhangi bir banka şubesine müracaat ederek açtırabilirsiniz. 18 yaşından küçük olanların velileri veya yasal vasileri ile bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Altın hesabı bankanın düzenlemiş olduğu altın günleri dışında fili altın götürerek açtırılamamaktadır. Elinizde bir miktar nakit para varsa bankaya gittiğinizde banka size bir vadesiz birde altın hesabı olarak iki hesap açmaktadır. Elinizdeki nakit parayı vadesiz hesabınıza yatıran görevli daha sonra o günkü kur üzerinden sistem aracılı ile çevirme yaparak elinizdeki para kaç gıram yapıyorsa o kadar gram altın hesabınıza aktarır böylece elinizdeki fiziki para kağıt üzerinde gramlara dönüşür. Bozma işleminde ise olay tam tersine çalışır ve önce gramlar vadesiz hesabınıza TL olarak aktarılır daha sonra da size nakit olarak ödenir.

 

Şimdilik belirli günlerde fili olarak altın almalarına karşın fili olarak altın satmamaktadırlar.

 

Vadesiz altın hesabı olduğu dibi bazı bankalar da vadeli altın hesabı da vardır. Döviz işlemlerinde olduğu gibi düşükte olsa bankalar tarafından faiz getirisi müşterilerine sunulmaktadır.

 

Son olarak Vadesiz Altın Mevduat Hesabından hesap işletim ücreti, vergi kesintisi, komisyon veya masraf alınmamaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Benzer Yazılar