Ağız kokusundan kurtulmak

Ağız kokusundan kurtulmak

Ağız neden kokar ve nasıl kurtulursunuz? ( Ağız kokusundan kurtulmak )

Ağız sağlığı konusunda son yıllarda toplumda hatırı sayılır bir gelişme olduğunu eminim bir çoğunuz gözlemlemiş durumdasınız. Gerek sadece diş konusunda özelleşmiş hastahaneler gerekse özel muayeneler gereksi teknolojik gelişmeler ağız ve diş konusunda oldukça başarılı işlerin yapılmasına olanak sağlamıştır.

Ağız ve diş sağlığı son derece önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu. Ağız kokusu da bu bakımla paralel hareket eden bir durumdur. Ağız kokusundan kurtulmak sanılanın aksine oldukça kolay ama uzun soluklu bir işlemdir.

Öncelikle ağız kokusu utanılacak bir durum değil sağlıkla ilgili bir durumdur. Nasıl bir yerimiz ağrıdığında hemen doktora gidip tedavi olmak istiyorsak ve bundan utanmıyorsak işte ağız kokusunda da bir hekime başvurarak tedavi talebinde bulunmalıyız.

Hekim tercihini kullanmayanlar için işlemsel ve bitkisel birkaç çözümde yok değil hani. ( Kesin çözüm olmamakla birlikte )

Öncelikle bu yöntemleri ağzınızda çürük diş veya benzeri durumun olmadığını varsayarak anlatıyorum;

Ağız kokusunun ağızda olan kısmı için büyük oranda sorumlu olan ağı içi kükürt üreten bakterilerdir. Bu bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşmasının önüne geçmek için dişlerimizi düzenli olarak günde 2 veya 3 kere fırçalamalıyız. Evet çok klasik bir çözüm olsa da maalesef durum bu.

İkinci olarak diş fırçalarken sadece dişi diş arkası, dil ve yanak bölgelerininde fırçalanması gerekmektedir. Ayrıca diş suyu ve diş ipi de kullanmak ekstra güç sağlayacaktır.

Üçüncü olarak yardımcı araçlar olarak hayatımızın vazgeçilmesi olan bitkisel yöntemler de işe yaramaktadır. Başta gerçek limondan sıkılmış sade limon suyu olmak üzere ada çayı, ıhlamur, maydanoz ve bir çok bitkinin gerek çiğnenmesi gerekse suyunun kaynatılarak içilmesi ağız kokusunu büyük oranda azaltacaktır.

Eşler genelde eşinin ağız kokusunu aldıkları halde karşı tarafın kalbinin kırılacağını düşündükleri için söylemekten çekinirler, böyle bir durum karşısında küçük bir tüyo [ : ) ] direk ağzının koktuğunu değilde “bugün ne yedin ağzın bi değişik kokuyor” şeklinde başlayarak konuyu derinleştirmek en doğrusu olacaktır sanırım.

Son olarak her bir ferdin kendisinde de ağız kokusu olabileceğini bilerek kendini kontrolden geçirterek varsa öyle bir durum gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Siz siz olun bu konuda oldukça fazla özenli olun çünkü ağız kokusu kişide güzen eksilmesine ve saygınlık kaybına sebep olmaktadır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar