1 Mayısta Ne oldu?

1 Mayısta Ne oldu?

1 Mayıs İşçi bayramı diğer bir deyişle Emek ve Dayanışma Günü tüm Dünyada 120 yılı aşkındır kutlanmaktadır. 1 mayısın ne olduğunu açıklamadan önce çokça sorulan bir soru olan;

 

1 Mayıs tatil mi?

Sorusuna cevap verelim.

Nisan 2009 yılında resmi tatil olarak ilan edildi ve o günden sonra ülkemizde bu gün tatildir.

1 Mayıs ın Tarihçesi;

1850 li yıllara dayanan bu olay özünde işçilere yapılan haksızlıkların önlenmesi ve işçilere verilen değerin artırılması gibi temiz ve safani bir olguya dayanmasına karşın geçen yıllar içerisinde çeşitli örgütlerin propaganda aracı halini aldığı dönemler olmuştur.

Her ne kadar bu tür olaylara aracılık etmesi için fırsatçılara malzeme olsa da konunun özü itibari ile oldukça değer verilmesi ve üzerinde durulması gereken bir gündür.

Hele bide bizim gibi gelişmekte olan bir ülke de işçi ve işçi hakları üzerinde çokça durulması gereken bir konudur.

Bu günün kabul edilmesi ABD‘nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886’da iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadelenin, 1889’da Milletler arası İşçi Kardeşliği Teşkilatının Paris Kongresinde “işçilerin ortak bayramı” olarak kabul edilmesi ile ortaya çıkmış oldu.

Osmanlı torunları olarak işçi bayramını ilk defa 1911 yılında Osmanlı devletini idare ederken kutladık.

Kutlamalar ülkemizde değişik grupların olaya dahil olması neticesinde biraz sancılı kutlanmaktadır. Son dönemlerde bu durumlar azalmış olmakla birlikte tarihin en kanlı 1 Mayıs kutlaması 1977 yılında gerçekleşmiştir.

Özellikle taksim meydanın bu konuda simgeleşmiş olması ve burada yapılmak istenmesi olayların çıkmasına ve ruhunun zedelenmesine neden olmaktadır.

 

“Tüm işçilerin 1 Mayıs İşçi bayramı kutlu olsun.”

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Bu yazıya henüz yorum veya ekleme yapılmamıştır, ilk yorum veya ekleme yapan siz olun.

Bir Yorum veya bilgi Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Önceki Yazı

Benzer Yazılar